Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;}
Rosení skel nových oken v zimním období…
- správné větrání a relativní vnitřní vlhkost
- kvalitní izolační skla s vysokým koeficientem prostupu tepla
Kdy a jak k němu dochází.
Vzdušná vlhkost se vyskytuje v přírodě jako přirozený jev a nelze na něm nic změnit. Rosení oken je v podstatě povrchová kondenzace vlhkosti vzduchu v interiéru. Paradoxem je, že ve většině případů je rosení oken důkazem jejich kvality a kvality těsnění. Předpokladem vzniku je tedy vysoká vlhkost vzduchu v interiéru v kombinaci s nízkou teplotou vzduchu. Vzduch dokáže pojmout jen určité množství vodní páry (teplý vzduch více než studený), nad určitou hranici už dále vodu neabsorbuje, což způsobuje vysrážení vody na chladnějších plochách.
Co se děje?
Dolní část skla v nových oknech je nejchladnější místo v místnosti, a proto na něm v zimním období může dojít ke kondenzaci vodních par. Vše je způsobeno dokonalým utěsněním nových oken a vyšší relativní vlhkostí vzduchu v místnosti.
V bytě obývaném 4 lidmi se za týden vyprodukuje několik desítek litrů vodních par. Jejich původem jsou např. vydechovaná vlhkost, květiny, vaření, praní a sušení prádla, koupání, sprchování apod. Jedna osoba vydá během jedné hodiny do okolního vzduchu v průměru 50 až 100 g vody, dvě spící osoby potom vydýchají za noc 1 až 1,5 l vody. Tato vlhkost je sice krátkodobě stabilizována zdmi, v dlouhodobějším časovém horizontu je však nutné uvedené množství vodní páry odvádět. Optimální hodnota relativní vlhkosti se celoročně podle Státního zdravotního ústavu pohybuje v rozmezí 30-40%.
Pokud by byla relativní vlhkost vzduchu v místnostech vyšší a v důsledku nedostatečného větrání i přetrvávající, hrozí kromě tzv. rosení skel i nebezpečí kondenzace na obvodových stěnách, ochlazovaných venkovním prostředím, a to zejména v rozích a hůře větratelných koutech, nadpraží oken apod. tento stav může vést, při hodnotách vyšších než 50% , až k tvorbě hygienicky nežádoucích plísní.
Také těsně na sklo přiléhavé okenní doplňky jako jsou žaluzie a roletky, mohou způsobit, že sklo se přirozeně neohřeje z interiéru a pod stínící technikou dochází k výraznému rosení skel.
Řešení:
- Dostatečné větrání
Nejlepším a nejúčinnějším způsobem větrání je nárazové větrání, tj. otevřít okna dokořán na cca 10 minut. Přibližně tak dlouho trvá, než se vymění vzduch v místnosti a přitom stěny a nábytek nestihnou vychladnout a čerstvý vzduch se rychle ohřeje naakumulovaným teplem. Takto bychom měli větrat několikrát denně, nejlépe ráno a před spaním.
V tom případě není nutné v zimě zajišťovat větrání pomocí mikroventilace (4 poloha kliky). Došlo by pouze k úniku tepla z místnosti bez efektu intenzimní výměny vzduchu.
- Používat mikroventilaci, 4 - poloha kliky ( v teplých měsících roku)
- Dostatečné vytápění místnosti
- Nepoužívat široké parapetní desky nad radiátorem, které brání vzlínání teplého vzduchu po skle
- Používat vlhkoměr ( normální vlhkost je 30-40%)
- Výměna starého izolačního 2-skla za sklo s lepším koeficientech prostupu tepla,